Milyonların katılacağı büyük protesto öncesi tansiyon yüksek! Polis göstericilere önce küfür etti sonra şiddet uyguladı

Fransa‘da emeklilik yaşını 62’den 64’e yükseltmeyi amaçlayan ıslahat, ülke çapında büyük protestolara neden oldu.

MACRON PROTESTOLARA KARŞIN GERİ ADIM ATMADI

Sokakları yangın yerine çeviren şovlarla ilgili konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geri adım atmazken, “Reformun yıl sonundan evvel yürürlüğe girmesi gerekiyor. Emeklilik ıslahatı demokratik yolunda devam edecek. Bu ıslahatı neden yapma gereksinimimizin olduğunu başarılı formda anlatamadık. Fakat bu bir gereklilik” tabirlerini kullandı.

“AÇIĞI BÜYÜTÜP ÇOCUKLARA ÖDETMEKTEN KAÇINMALIYIZ”

Macron, protesto ve greve ait yaptığı açıklamada, “Bu ıslahata karşı olan protestolar var ve bunlar yasal. Lakin blokaj olduğunda, bunları kaldırmanız gerekiyor. Bu yüzden hükümetten mümkün olduğunca müzakere etmesini istedim. Açığı büyütüp çocuklara ödetmekten kaçınmalıyız. Devam etmeliyiz. Sakinleşmeli, sendikalarla ve bunu yapmaya hazır tüm siyasi güçlerle tekrar diyalog kurarak bir parlamento gündemini ve ıslahatları tekrar inşa etmeliyiz” diye konuştu.

FRANSIZLAR BUGÜN TEKRAR SOKAKLARA İNECEK

Öte yandan; ülkede, bugün emeklilik ıslahatına karşı kitlesel grev ve şovların 9.’su düzenlenecek. Şovlara ülke çapında milyonlarca kişinin katılması öngörülüyor. Grev ve protestolar nedeniyle ulaşım ve güç dahil birçok kesimde önemli aksamaların yaşanması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Fransa’da emeklilik yaşını 62’den 64’e yükseltmeyi amaçlayan ıslahat, ülke çapında protestolara neden olmuştu. Kelam konusu yasanın geçirilebilmesi için Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, anayasadaki özel bir maddeyi kullanarak Fransa Meclisi’ni devre dışı bırakmıştı. Ülkede daha sonra geniş çaplı protestolar başladı. Macron, sendikaları üç haftadan bir aya kadar diyaloğu yine başlatmaya davet etti. Macron ayrıyeten Başbakan Elisabeth Borne’a duyduğu itimadın devam ettiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir