Madencilere jandarma engeli: 6 gözaltı

İzmir Kınık ilçesi Elmadere mevkiinde faaliyet gösteren Polyak Madencilik’te Bağımsız Maden İş Sendikası için sendikal faaliyetler yürüttüğü gerekçesiyle maden emekçisi Erdoğan Çapaklı’nın işine son verildi.

İşten çıkartılan maden personeli için Bağımsız Maden İş Sendikası yaklaşık 35 gün evvel Polyak Madencilik önünde hareket başlatarak, emekçinin geri alınması taleplerinde bulundu.

JANDARMADAN HAREKETE ENGEL

Bir maden emekçisi için başlatılan hareketin 35.’nci gününde Polyak Madenciliğe ilişkin maden ocağının girişinde gerçekleştirilen harekete jandarma mahzur olmak istedi.

Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır’ın da yer aldığı aksiyonda sendikanın örgütlenme sekreteri Başaran Aksu ve birtakım sendika yöneticileri oturma hareketi yapmak istedi.

Oturma hareketin müsaadesiz olduğu gerekçesiyle jandarma sendika üyelerini gözaltına almak istedi.

CEP TELEFONLARI TOPLANARAK GÖZALTINA ALINDILAR

Polyak Madencilik önünde oturma hareket yapan sendika yöneticilerini gözaltına alındığı sırada bir sendika yöneticisinin cep telefonuyla yaşanları görüntülemek istemesi jandarma tarafından engellendi.

Jandarma tarafından manzara çekilmesinin engellendiği sırada kameraya enteresan diyaloglar yaşandı.

Çekim yapıldığı sırada bir jandarma çalışanının “Çekemezsin. Beni zahmetten çıkarmayın.” sözlerine karşılık oturma hareketine devam eden sendikanın örgütlenme sekreteri Başaran Aksu, “Çeker. Bunu engelleyemezsiniz’ tabirlerine yer verdi.

Jandarma işçisi daha sonra, “Şu an vazifemi engelliyorsunuz. Şakamısın sen.” kelamlarına sendika yöneticisi Aksu, “Şakayım. Ben misyonunu engellemiyorum. Sen cürüm işliyorsun. Sendikal bir grevin çekilmesini engelliyorsun.” tabirlerini kullandı.

Yaşanan diyalogların akabinde jandarma aksiyon yapan ve çekim yapan kişinin cep telefonlarını alarak başta sendikanın genel başkanı Gökay Çakır ile beraberindeki 6 yöneticiyi gözaltına aldı.

“MÜCADELEMİZİ ENGELLEYEMEZLER”

Gözaltı öncesinde açıklamada bulunan Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır, bir işyerinde sendikal faaliyetler yürüttüğü gerekçesiyle bir personelin atılmasının hukuka uygun olmadığını lisana getirdi.

Yaşananlarla ilgili sendika genel başkanı Çakır şu ifadelere yer verdi:

“Sendikal çalışma yürütmek Anayasal bir haktır. Bu hakkı kimse kısıtlayamaz ve kullandığı içinde işten atılamaz. Yaklaşık 35 gündür yürüttüğümüz hareketimizin çeşitli yollarla engellenmek istedi.

Ancak direnişimiz devam edecek. Biz müzakereye her vakit açığımız. Emekçi arkadaşımız ne vakit işine iade edilirse hareketimiz o vakit son bulacak. Alınmadığı takdirde hareketlerimiz ve uğraşımız devam edecek. Bunu kimse engelleyemez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir