Karadağ 8. cumhurbaşkanını belirlemek için sandığa gitti

Ülkenin 1990’da çok partili sisteme geçmesinin akabinde 8’incisi yapılan cumhurbaşkanı seçiminde 542 bin 154 kayıtlı seçmen, ülke genelinde açılan sandıklarda lokal saatle 07.00-20.00’de oy kullanabilecek.

Biri bayan, 7 aday

Cumhurbaşkanı olmak için biri bayan 7 adayın yarıştığı Karadağ’da halk 8’inci cumhurbaşkanını seçecek. Seçmenler, cumhurbaşkanlığı yarışına katılan Karadağ Sosyalistleri Demokratik Partisi’nden (DPS) mevcut Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, Demokratik Cephe (DF) önderlerinden Andrija Mandic, Toplumsal Demokrat Partinin (SDP) bayan milletvekillerinden Draginja Vuksanovic Stankovic, Demokratik Karadağ Genel Başkanı Aleksa Becic, Avrupa Hareketi başkanı Jakov Milatovic, Karadağ Birliği Lideri Goran Danilovic ve toplumsal medya fenomeni bağımsız Jovan Jodzir Radulovic ortasında seçim yapacak.

Seçim öncesi anketleri, ülkede daha evvel 6 sefer başbakanlık, 2 sefer de (1997-2003 ve 2018-2023) cumhurbaşkanlığı yapan, Batı yanlısı siyasetiyle bilinen 61 yaşındaki Djukanovic ile ülkedeki Sırpların adayı Mandic’i en güçlü isimler olarak gösteriyor.

Adaylardan hiçbirinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması durumunda en çok oyu alan iki aday, 2 Nisan’da yapılacak ikinci cinse kalacak.

Cumhurbaşkanı seçiminin 5 yılda bir yapıldığı ülkede, seçimin resmi olmayan birinci sonuçlarının gece yarısı açıklanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir