İsveç medyası ‘Bu bir ilk’ diyerek duyurdu: PKK’lı terörist Türkiye’ye iade edilecek

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş sonrası NATO’ya üye olmaya karar veren fakat bu hususta Türkiye’nin onayını bekleyen İsveç, geçtiğimiz günlerde yeni terör yasasını yürürlüğe koydu.

PKK hareketleri Stockholm sokaklarında devam ediyor

Stockholm idaresi yeni kanunla Türkiye’yi NATO üyeliği konusunda ikna etmeyi planlıyor. Fakat düzenlemenin PKK sempatizanlarının başşehir Stockholm’de vakit zaman yaptıkları flamalı-posterli yürüyüşleri engelleyip engellemeyeceği belgisiz.

İsveçli yetkililerin geçtiğimiz hafta sonu PKK’ya yakınlığıyla bilinen Rojava Komitesi tarafından organize edilen ‘Erdoğan karşıtı’ şova müsaade vermesi bu bahisteki soru işaretlerini artırırken bugün İsveç’ten flaş bir atak daha geldi.

PKK’lı terörist Türkiye’ye iade edilecek

İsveç medyası kararı ‘bir ilk’ olarak duyurdu ve İsveç Yüksek Mahkemesi’nin PKK’lı bir teröristin Türkiye’ye iadesini onayladığını duyurdu.

Mahkeme kararını verdi

Ülkenin en büyük gazetelerinden biri olan

Aftonbladet

dikkat çeken kararın önümüzdeki hafta Türkiye ile gerçekleştirilecek NATO tepesinden evvel geldiğine dikkat çekerek teröristin iadesi konusundaki kararın artık hükümette olduğunu vurguladı.

Gazetede yer alan habere nazaran mahkeme kelam konusu kararı geçtiğimiz hafta verdi.

İsmi açıklanmayan 35 yaşındaki şahıs, 2014 yılında uyuşturucu kabahati nedeniyle Türkiye’de dört yıl yedi ay mahpus cezasına çarptırıldı fakat koşullu olarak hür bırakıldıktan sonra İsveç’e gitti.

Şahıs geçtiğimiz yıl Türk isimli makamlarının talebi üzerine cezasının geri kalanını Türkiye’de çekmek üzere İsveç’te tutuklandı.

İsveç medyası Türkiye’ye iadesi onaylanan adamın asıl iade sebebinin terör örgütü YPG/PKK’ya verdiği dayanak olduğunu öne sürüyor.

Stockholm Üniversitesi Türk Araştırmaları Enstitüsü’nden Paul Levin gazeteye yaptığı açıklamada kararın İsveç hükümeti için çok yanlışsız bir vakitte geldiğine dikkat çekerek, “Şimdiye kadar birtakım terör zanlıları hudut dışı edildi, lakin iade olmadı. Bu hafta içinde PKK için para toplayan bir şahıs hakkında da suçlama yapılması bekleniyor. Bu iki atılım Türkiye ve İsveç’in yapacağı yeni NATO görüşmesinden çabucak evvel gerçekleşiyor” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir