Çinli yetkili: Bu kış ülkede beklenen üç Covid dalgasından ilkini yaşıyoruz

Çin’de üst seviye bir sıhhat yetkilisi, ülkede bu kış beklenen üç Covid enfeksiyonu dalgasından birincisinin yaşanmakta olduğunu söyledi. Aralık ayı başlarında en önemli kısıtlamaların kaldırılmasından bu yana Çin’deki hadiselerde artış görülüyor. Son resmi sayılar günlük yeni hadise sayısının nispeten düşük olduğunu gösterse de, bunun Covid testlerindeki azalmadan kaynaklı olduğu varsayım ediliyor. Hükümet Pazar günü yalnızca 2 bin 97 yeni hadise bildirdi.

Epidemiyolog (salgın hastalıklar uzmanı) Wu Zunyou, enfeksiyonlardaki mevcut artışın Ocak ortasına kadar devam edeceğini, ikinci dalganın ise Ocak ayında 21 Ocak’ta başlayan ve bir hafta sürecek olan Ay Yeni Yılı kutlamaları sırasında yapılacak toplu seyahatlerle tetikleneceğini söyledi. Bu periyotta milyonlarca insan çoklukla tatillerini aileleriyle geçirmek için seyahat ediyor.

Dr. Wu, vakalardaki üçüncü artışın Şubat sonundan Mart ortasına kadar devam edeceğini ve bunun da tatil sonrası işe dönüşlerle tetikleneceğini söyledi. Cumartesi günü düzenlenen bir konferansta konuşan Dr. Wu, mevcut aşılama düzeylerinin artışlara karşı muhakkak bir muhafaza sağladığını ve ağır olay sayısında düşüşe neden olduğunu vurguladı.

Çin, nüfusunun yüzde 90’ından fazlasının büsbütün aşılandığını söylüyor. Lakin 80 yaş ve üzeri şahısların yarısından azı üç doz aşı olmuş durumda. Yaşlıların Covid’I ağır geçirme mümkünlüğü daha yüksek. Çin, kendi geliştirdiği Covid aşılarını kullanıyor. Bu aşılarınsa dünyanın geri kalanında kullanılan mRNA aşılarından daha az tesirli olduğu biliniyor.

ABD merkezli bir araştırma enstitüsü Çin’de 2023 yılında bir milyondan fazla insanın Covid nedeniyle ölebileceğine dair varsayımlarda bulundu. Hükümet, sıfır Covid siyasetine karşı kitlesel protestoların akabinde, kısıtlamaların kaldırıldığı 7 Aralık’tan bu yana resmi olarak rastgele bir Covid vefatı bildirmedi. Ülkede rastgele bir bölgede Covid hadisesi saptanması halinde yapılan toplu testlerine de son verildi.

Ancak, Pekin’de Covid temaslı ölümlerin görüldüğüne dair anlatımlar içeren haberlere rastlanıyor. Pekin ve öteki kentlerdeki hastanelerin, temel hizmetleri de etkileyen bu artışla başa çıkmakta zorlandığı belirtiliyor. Çin’in en büyük kenti Şanghay’da ise hadiselerin artması üzerine okulların birçoklarına dersleri çevrimiçi yapma talimatı verildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir